НАШІ ПРОЕКТИ

Проект «Об’єднуємо зусилля – рухаємося до процвітання разом»

 

У 2016 році ГО «Ініціативна Шумщина» при співпраці із Шумською об’єднаною територіальною громадою реалізовувала проект «Об’єднуємо зусилля – рухаємося до процвітання разом», що втілювався в рамках проекту «Школа молодої демократії», реалізованого Фондом християнської культури «Знак» (Польща), ГО «Молодіжна Альтернатива» (Україна) та СГО Фундація Локальних Ініціатив Донеччини (Україна) у межах Програми Підтримки Демократії, співфінансованої з програми польської співпраці на користь розвитку МЗС Республіки Польща та канадського Міністерства закордонних справ, торгівлі та розвитку (DFATD).

Проект був спрямований на популяризацію та розвиток сільськогосподарської кооперації в регіоні.

Коротко про проект:

В сільській місцевості Шумського району Тернопільської області офіційно працевлаштованих громадян працездатного віку від 5% до 20 % (в залежності від віддаленості села до районного центру та наявності поблизу приватних підприємців чи підприємств), решта – це члени особистих селянських господарств, які займаються виготовленням незначних партій сільськогосподарської продукції. Внаслідок того, що робота в селі, як правило, не зосереджена на виробництві одного певного виду продукції, в місцевих мешканців виникають проблеми із її збутом за економічно обґрунтованою ціною, оскільки, і це не є секретом, що реалізувати великі партії товару значно легше та вигідніше, ніж незначні.

Іноземних досвід та наявні успішні українські практики свідчать, що вузькопрофільне виробництво та вирощування продукції членами особистих селянських господарств, об’єднаних в обслуговуючі кооперативи, дозволяє підвищити ефективність використання наявних земельних та людських ресурсів, а також збільшити доходи сільського населення.

Саме тому у громадської організації «Ініціативна Шумщина» і виникла ідея проекту «Об’єднуємо зусилля – рухаємося до процвітання разом», який, в першу чергу, мав на меті показати сільському населенні нові шляхи використання наявного в них потенціалу та допомогти зрозуміти, що їхній добробут та взагалі будь-які зміни на місцях можливі лише тоді, коли люди самі почнуть шукати нові шляхи розвитку для себе та своєї громади, а не чекатимуть, коли це зробить хтось інший. У довгостроковій перспективі ціллю проекту був розвиток самозайнятості населення через популяризацію об’єднання членів особистих селянських господарств в сільськогосподарські кооперативи як методу подолання економічних проблем сільських мешканців.

Безпосередню реалізацію проекту, який умовно можна поділити на три етапи, здійснювала громадська організація «Ініціативна Шумщина» у співпраці із Шумською об’єднаною територіальною громадою протягом липня та серпня 2016 року.

Отже, під час першого етапу ГО «Ініціативна Шумщина» активно проводила інформаційну кампанію із місцевими мешканцями, поширюючи інформацію про сам проект та заплановані заходи.

На другому етапі  було проведено два одноденних тематичних тренінги, у кожному із яких взяли участь по 20 місцевих мешканців. Під час даних заходів учасники отримали можливість ознайомитися із закордонним та українським досвідом успішного функціонування сільськогосподарських кооперативів, визначили плюси та мінуси такого об’єднання; проаналізувавши реальні приклади функціонування сільськогосподарських кооперативів на Тернопільщині, розвинули навички колективного вирішення спільних проблем та пошуку компромісних рішень, отримали професійну юридичну консультацію та почули думку економіста щодо переваг вузькопрофільного господарювання.

На третьому етапі відбувся ознайомчий візит в село Лосятин Кременецького району Тернопільської області, де 40 учасників проекту змогли перейняти успішний досвід вузькопрофільного сільськогосподарського виробництва та роботи обслуговуючих кооперативів. Під час поїздки можна було наочно ознайомитися із практичним досвідом с. Лосятин, отримати відповіді на наявні запитання, зокрема, щодо залучення донорської допомоги на розвиток кооперативного руху, поспілкуватися із тамтешніми мешканцями та представниками місцевого самоврядування.

Варто зауважити, що одне із ключових завдань проекту «Об’єднуємо зусилля – рухаємося до процвітання разом» - це залучити до всіх запланованих заходів по одному представнику із кожного села району, оскільки таких підхід дозволяв поінформувати ширше коло громадян щодо даного питання, а також під час обговорень визначити можливі напрямки розвитку сільськогосподарської кооперації в кожній конкретно взятій громаді. Окрім цього, для організаторів проекту було важливо не просто передати теоретичну інформацію, а надати учасникам практичні знання та навички, які вони могли б успішно використовувати у майбутньому. Для цього, і проводилися безпосередні зустрічі із практиками сільськогосподарської кооперації та надавалася можливість учасниками проекту спробувати написати свої перші бізнес-плани майбутніх кооперативів.

На даний момент громадська організація «Ініціативна Шумщина», розуміючи актуальність даного питання та зростаючий інтерес до сільськогосподарської кооперації в регіоні, має намір і надалі працювати у цьому руслі, зокрема, проводячи послідовну інформаційну кампанію та тематичні тренінги, на який учасники матимуть можливість отримати професійні консультації експертів із даного питання.